Üdy Belgesi Fiyatları

ÜDY belgesi, Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ve özel veya tüzel kişilerce verilen bir belge olduğundan dolayı bazı yönetmelik kurallarına, ücretlere ve harçlara tabidir. Bu sebepledir ki ÜDY belgesi fiyatları birden fazla kalem altında hesaplanır. Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı ÜDY belgesinin dört alt türüne göre alınması zorunlu asgari ders saati belirlemiştir.

Üyd Belgesi Nasıl Alınır

ÜDY1 türü mesleki yeterlilik belgesini almak isteyen kişiler katıldıkları eğitim süresince asgari 95 saat, ÜDY2 türü mesleki yeterlilik belgesini almak isteyen kişiler katıldıkları eğitim süresince asgari 84 saat, ÜDY3 türü mesleki yeterlilik belgesini almak isteyen kişiler katıldıkları eğitim süresince asgari 104 saat, ÜDY4 türü mesleki yeterlilik belgesini almak isteyen kişiler katıldıkları eğitim süresince asgari 85 saat ders almak zorundadırlar.

ÜDY belgesi fiyatları da kişilerin almak zorunda oldukları ders saatlerine göre belirlenir. Bir ders saatinin taban ücreti, kursların bulunduğu şehirlerdeki valilik kurumu tarafından yapılan çalışma neticesinde oluşturulur. Alınmak istenen ÜDY belgesi türüne göre alınması gereken zorunlu ders saati ile valilikçe belirlenen taban ders saati ücreti çarpılarak kurs fiyatı hesaplanır. Bunun yanında alınan eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Karayolları Taşıma Yönetmeliğine göre senede en az bir kez açılan sınav için yatırılan ve her yıl değişen bir sınav ücreti de yatırmak gereklidir.

Mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen kişi girdiği bu sınavda 100 puan üzerinden 60 puan aldığında başarılı sayılır. Bahsi geçen yönetmelik uyarınca eğitim kursunu tamamlayıp sınava giren ve başarısız olan kişilere tekrar ücretini yatırmak şartı ile üç kez sınav hakkı daha tanınır. Ancak ÜDY belgesi adayı toplamda dört kez sınavda başarısız olursa tekrar bir kurs eğitimi daha almak zorundadır. Bütün bu ihtimaller neticesinde ÜDY belgesi fiyatları ve maliyeti kişiden kişiye değişim göstermektedir. ÜDY belgesi nasıl alınır sorusuna böylelikle cevap vermekle beraber Karayolları Taşıma Yönetmeliğinde ÜDY Belgesi, ODY belgesi, SRC Belgesi ve K Belgesi gibi karayolları taşımacılığını yakından ilgilendiren ve artık yapılan kontrollerle sıkıca denetlenen mesleki yeterlilik belgelerinin ne oldukları, nasıl alınabilecekleri ve hangi vergi usullerine tabi oldukları ayrıntılı bir şekilde yazmaktadır.K belgesi ve Src belgesi hakkında detaylı bilgi için sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.


Benzer İçerik

Üdy Belgesi Fiyatları
Üdy Belgesi Fiyatları

Üdy Belgesi Fiyatları ÜDY belgesi, Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ve özel veya tüzel kişilerce verilen bir belge olduğundan dolayı bazı yönetmel…

Üdy Belgesi Nasıl Alınır
Üdy Belgesi Nasıl Alınır

Üdy Belgesi Nasıl Alınır ÜDY belgesi, Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ve özel veya tüzel kişilerce verilen bir belge olduğundan dolayı bazı yönet…