SRC Belgesi Nedir

Src Belgesi Nedir? ehliyet sahibi sürücülerin ticari amaç ile araç kullandığı durumlarda alınması zorunlu hale getirilen bir belge türüdür. Karayolunda ticari araçları kullanacak olan kişilerin SRC belgesi almaları şarttır. SRC belgelerinin farklı türleri ve çeşitleri mevcuttur.Bu yüzden size uygun olan belgeyi seçmelisiniz. Peki SRC belgesi türleri nelerdir ve ne işe yarar?

SRC belgesinin 5 adet (SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4, SRC 5) sınıfı bulunuyor.

  • SRC1 Belgesi: Yolcu taşımak için kullanılan araçlar ile ülke sınırları dışına çıkacak sürücüler bu belgeyi almak zorundadır.
  • SRC2 Belgesi: SRC1 belgesine sahip olanlar ayrıca SRC2 belgesine de sahip olurlar. Sadece yurtiçinde yolcu taşımacılığı yapacak ticari araç kullanıcıları alır.Bu taşımacılık il içi ya da iller arası taşımacılık da olabilir.
  • SRC3 Belgesi: Yurt dışına yük ve eşya taşımacılığı yapacak olan sürücüler SRC 3 belgesine sahip olmaları gerekmektedir. SRC3 belgesine sahip olan sürücüler ayrıca yurtiçinde de araç kullanabilirler.
  • SRC4 Belgesi: Türkiye sınırları içerisinde ticari anlamda eşya, kargo yada yük taşımacılığı yapacak olan sürücüler SRC 4 belgesi alırlar.
  • SRC5 Belgesi: Karayolunda tehlikeli bir madde taşıyacak olan sürücülerin bu belgeye sahip olması gerekiyor. Karayolunda tehlike arz eden durumlarda Avrupa anlaşması olan ADR hükümlerine göre araç kullanılması gerekir. Bu sürücülerin, Tehlikeli Madde Taşımacılığı için ADR belgesi Türkiye'deki adıyla SRC5 belgesi almaları gerekir.

SRC Belgesi Nasıl Alınır

SRC belgesi almak için 2 farklı yol bulunuyor. Bu yollar sınavsız ve sınavlı olmak üzere 2’ye ayrılıyor. Sınavsız ve eğitimsiz SRC belgesi almak isteyen sürücülerin 25.02.2003 tarihinden önce ehliyete sahip olmaları gerekiyor. Bu tarihten önce B sınıfı ehliyete sahip olanlar SRC2 ve SRC4, C-D sınıfı ehliyete sahip olanlar SRC2, SRC3, SRC4 belgelerini alabilir.Sizlere daha detaylı bilgi vermek için kurumumuzla iletişime geçmenizi rica ederiz.

SRC Belgesi Fiyatları Nedir?

SRC belgesi fiyatları taban ücret uygulaması bulunmamaktadır. SRC belgesi ücretleri bölgelere ve illere göre değişiklik göstermektedir. En uygun fiyatlar için bizimle iletişime geçiniz.


Benzer İçerik

Src Belgesi Nedir ?
Src Belgesi Nedir ?

SRC Belgesi Nedir Src Belgesi Nedir? ehliyet sahibi sürücülerin ticari amaç ile araç kullandığı durumlarda alınması zorunlu hale getirilen bir belge t…

Src Belgesi nasıl alınır?
Src Belgesi nasıl alınır?

SRC Belgesi Nasıl alınır SRC belgesi, ehliyet sahibi sürücülerin ticari amaç ile araç kullandığı durumlarda alınması zorunlu hale getirilen bir belge…

Src Belgesi Fiyatları
Src Belgesi Fiyatları

SRC Belgesi Fiyatları SRC belgesi, yolcu ve yük taşımacılığı işi yapan ticari araçların olması mutlaka zorunlu olan bir belgedir. Ulaştırma Bakanlığı…