SRC Belgesi Fiyatları

SRC belgesi, yolcu ve yük taşımacılığı işi yapan ticari araçların olması mutlaka zorunlu olan bir belgedir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından ehliyeti olan ve sınava girmek için gerekli tüm şartları sağlayan kişilere, 3 aylık dönemler halinde yapılan sınavlar ile verilen belgedir. Bu düzenlenen sınavlardan SRC belgesi almaya hak kazanmak için 100 üzerinden en az 60 puan alma şartı bulunur.

SRC Belgesini Kimler Alabilir ve Nasıl Alınır?

Src belgesi nasıl alınır ? Aşağıda ilgili adımları inceleyelim.

  • SRC belgesi alabilmek için başvuru sırasında muafiyetli ya da kurslu olma durumunuza göre farklı bir işlem yapılır.
  • Bakanlığın belirlemiş olduğu kriterlere göre 25 Şubat 2003 den önce ehliyet sahibi olan kişiler kursa ve sınava girmeden de SRC belgesi alabilirken bu tarihten sonra ehliyet alanlar ise, kursta eğitim aldıktan sonra, yapılacak olan sınavda başarı elde etmeleri durumunda SRC belgelerini alabilirler.
  • 25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet sınıfı B olan kişiler, SRC2 ve SR 4, C-D sınıfı ehliyet sahibi olan kişiler SRC2, SRC3, SRC4 belgeleri için başvuru yapabilirler.
  • Bu tarihten önce sahip olduğu ehliyet sınıfı E olanlar, SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 belgelerinden istediklerini alma hakkına sahip olabilirler.
  • 25 Şubat 2003 tarihinden önce B sınıfı ehliyet sahibi olan kişilerden de yine bu tarihe kadar en az 90 günlük sigorta ya da Bağ-Kur primlerinin ödenmiş olması gerekir.
  • 65 yaşından gün alan kişiler ise SRC belgesi için başvuru yapamazlar. Bu şartları sağlayamayan kişiler ise, kursa gitmek zorundadır.
  • Toplam 30 saatlik derse katılan kursiyerlerin bakanlığın belirleyeceği sınav takvimine göre yapılacak olan sınavdan da, en az %60 başarı sağlaması gerekir.

SRC Belgesi Fiyatları Nekadar

SRC belgesi ücreti illere ve bölgelere göre farklılık gösterir. Bununla birlikte ortalama SRC belgesi ücretleri şu şekildedir:

SRC 1 Belgesi: Toplam 40 saat ve ortalama 1120 TL.

SRC 2 Belgesi: Toplam 36 saat ve ortalama 1008 TL.

SRC 3 Belgesi: Toplam 41 saat ve ortalama 1148 TL.

SRC 4 Belgesi: Toplam 36 saat ve ortalama 1008 TL.

SRC 5 Belgesi: Toplam 19+13 saat ve ortalama 750 TL.


Benzer İçerik

Src Belgesi Fiyatları
Src Belgesi Fiyatları

SRC Belgesi Fiyatları SRC belgesi, yolcu ve yük taşımacılığı işi yapan ticari araçların olması mutlaka zorunlu olan bir belgedir. Ulaştırma Bakanlığı…

Src Belgesi Nedir ?
Src Belgesi Nedir ?

SRC Belgesi Nedir Src Belgesi Nedir? ehliyet sahibi sürücülerin ticari amaç ile araç kullandığı durumlarda alınması zorunlu hale getirilen bir belge t…

Src Belgesi nasıl alınır?
Src Belgesi nasıl alınır?

SRC Belgesi Nasıl alınır SRC belgesi, ehliyet sahibi sürücülerin ticari amaç ile araç kullandığı durumlarda alınması zorunlu hale getirilen bir belge…