PSİKOTEKNİK BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Psikoteknik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Psiko-teknik belgesi için gerekli evraklar aslında hazırlanması zor olan evraklar değildir. Aksine, son derece az zamanınızı alacak olan ve kısa süre içerisinde temin edebileceğiniz evraklardan oluşmaktadır. Psiko-teknik belgesi almak hem sizi hem de sizinle yolculuk yapacak kişileri koruma altına almaya yaramaktadır. Psiko-teknik merkezleri sayesinde kişiler trafikta nasıl bir sürücü olması gerektiğini daha iyi anlarken aynı zamanda herhangi bir olay ile karşı karşıya geldiği zaman vermesi gereken tepkileri de daha iyi seçebiliyor. En azından panik yapmadan ve soğuk kanlı bir şekilde verilecek olan tepkiler sayesinde hem kişilerin korku payları azalıyor hem de en ufak detaylar ile en büyük sorunlar ortadan kalkmış oluyor.
 

Psiko-Teknik Belgesi ve İstenen Evraklar

Ticari araç kullanacak olan kişilerin muhakkak psiko-teknik raporu alması ve bunu psiko-teknik belgesi ile belgelendirmesi gerekmektedir. Ticari araç kullanacak olan kişilerden istenen belgeler aşağıdaki gibi olmaktadır.


1. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
2. Ehliyet Fotokopisi
3. 2 Adet fotoğraf
 

Bu belgeleri tamamlayan kişiler istedikleri psiko-teknik merkezine giderek yapması gerekeni yapabilir ve psiko-teknik belgesine oldukça kolay bir şekilde sahip olabilir. Ticari araçlardan istenen belgeler bu şekilde olurken bir de ehliyet iadesine dönük olarak istenen belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri de aşağıda belirtelim.

Ceza Tutanağı Aslı ve Fotokopisi

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

2 Adet fotoğraf

Psikoteknik Belgesi İçin Gerekli Olan Evrakların Tamamlanma Süreci

Psikoteknik belgesi için gerekli olan evrakların tamamlanma süreci oldukça kısa süren bir süreçtir. Ticari araç kullanacak olan kişilerden istenen belgeler zaten her zaman için kendilerinde mevcut olan belgelerdir fakat ehliyet iadesi için istenen belgeler arasında ceza tutağanı aslı ve fotokopisi bulunmaktadır. Kişiler bunu da gerekli olan yerlerden kısa süre içerisinde temin edebilir. Bu sayede psiko-teknik belgesi almak için gerekli olan evraklar tamamlanmış olur. Bu evrakların tamamlanması ile birlikte alınacak olan belge en kısa sürede çıkar ve kişilerin sağlıklı bir sürücü olduklarının kanıtı olarak gösterilmektedir.
 

Psikoteknik Belgesi Şart Mıdır?

Psikoteknik belgesi trafikte gerekli olan bir belge midir sorusuna cevabımız evet olmaktadır. Özellikle herhangi bir cezadan dolayı ehliyetine el konulmuş kişilerin ehliyetlerini geri almaları için gerekli olan bir belge niteliğinde olan psikoteknik belgeleri ehliyetine el konulan kişilerin yanı sıra bir de ticari araç kullanıcıları için gerekli olan bir belgedir. Bu belge sayesinde trafikte rahat ve güvenli bir şekilde seyir eden sürücüler olası bir durum ile karşı karşıya geldiklerinde nerede ve nasıl tepkiler vereceğini bilmektedir. Vereceği tepkileri bilen sürücüler sayesinde olaylar fazla panik yaratılmadan, soğuk kanlı bir şekilde çözüme ulaştırılmaktadır. Siz de güvenli bir sürücü olmak ve güvenli bir sürüş yapmak istiyorsanız belgenizi ihmal etmeyin.