ODY BELGESİ NASIL ALINIR?

Ody belgesi nasıl alınır? Ody belgesi yani orta düzey yöneticilik belgesini alabilmek için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar bulunmaktadır. En az ortaokul mezunu olmanız ve 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir, ayrıca sabıka kaydınızın bulunmaması gerekmektedir. Bu şartlara uygun olan ve ticari amaçlı yolcu ya da yük taşımacılığı yapmak isteyen kişiler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir kursa gitmelidir. Katıldığınız kurstaki derslerin yüzde 80’ine katılım sağlamanız gerekmektedir. Ders saatleri alacağınız belge türüne göre değişiklik göstermektedir. Ody 1 belgesi için 82 saat, Ody 2 belgesi için 71 saat, Ody 3 belgesi için 89 saat ve Ody 4 belgesi için 71 saattir. Kursların bitiminde milli eğitim müdürlüğü tarafından yapılacak sınava girmeniz gerekmektedir. Sınav çoktan seçmeli 40 sorudan oluşmaktadır ve soru değerleri 2,5 puandır. Bu sınavdan 70 puan ve üstünde bir puan almanız gerekmektedir. Ody belgesini sınavsız alabilmek için ise 25/02/2006 yılından önce bir firmadan üç yıl boyunca yöneticilik yapmış olmanız gerekmektedir.

Ody Belgesi

Ody belgesi orta düzey yöneticilik belgesi anlamına gelmektedir. Karayolu üzerinde yolcu ve yük taşımacılığı yapacak firmaların mutlaka alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Ody belgesi bir kişi tarafından alınır ancak geçerliliği sigortasının yatırıldığı firmaya aittir.

Src Belgesi

Src belgesi ticari amaçla yük taşımacılığı ve yolcu taşımacılığı yapan kişilerin kesinlikle alması gereken bir belgedir. Src belgesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilmektedir. Src belgesi almak için ehliyeti olan ve sınava girmek için gerekli olan şartları yerine getiren kişiler Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan 3’er dönemlik sınavlara girmeli ve bu sınavlardan en az 60 puan almalıdır.

K Belgesi

K belgesi K1, K2 ve K3 olarak üç sınıfa ayrılmaktadır ve bu belge kullanılan araç sınıfına göre verilmektedir. Kamyonet ve kamyon gibi araçları ticari amaçla kullanacak olan kişilerin mutlaka alması gereken bir belgedir.

Üdy Belgesi

Üdy belgesi üst düzey yönetici belgesi demektir ve ticari amaçla yolcu ve yük taşımacılığı yapacak firmalarda yetkili kişilerin mutlaka alması gereken bir belgedir. Üdy belgesi almak için en az lise mezunu olmak, 18 yaşından büyük olmak ve sabıka kaydının bulunmaması gerekmektedir. Belgeyi almak için bir kursa gidilmeli ve kursun sonunda yapılan sınavdan en az 70 puan almak gerekmektedir.


Benzer İçerik

Ody Belgesi nasıl alınır?
Ody Belgesi nasıl alınır?

ODY BELGESİ NASIL ALINIR? Ody belgesi nasıl alınır? Ody belgesi yani orta düzey yöneticilik belgesini alabilmek için yerine getirmeniz gereken bazı şa…

Ody Belgesi Fiyatları
Ody Belgesi Fiyatları

ODY BELGESİ FİYATLARI Ody belgesi fiyatları kursu alacağınız kurum tarafında belirlenmektedir. Ody belgesi fiyatları ders saati başına olacak şekilde…