Ody Belgesi


Eğitimler & Hizmetler

ODY BELGESİ

Ody belgesi nedir? Ody belgesi orta düzey yönetici belgesi olarak bilinmektedir. Bir diğer açılımı ise orta düzey yönetici mesleki yeterlilik belgesidir. Ody belgesi karayollarında yolcu ya da yük taşımacılığı yapan firmaların yetki belgeleri içinde mutlaka bulunması gereken bir belgedir. Ody belgesi bir kişi tarafından alınır ama geçerlilik hakkı sigortasını ödeyen firmaya aittir. Ody belgesi alabilmek için gerekli olan en önemli şart orta okul mezunu olmaktır.

Ody Belgesi Nasıl Alınır?

Ody belgesi nasıl alınır ? Ody belgesi almak için öncelikle bir kursa kaydolmanız gerekmektedir, katıldığınız kurstaki eğitim süresi alacağınız belge türüne göre farklılık göstermektedir. Eğitimlerin yüzde 80’ine katılmanız gerekmektedir. Alacağınız belgelere göre ders saat süreleri şu şekildedir; Ody 1 belgesi 82 saat, Ody 2 belgesi 71 saat, Ody 3 belgesi 89 saat, Ody 4 belgesi 71 saat. Teorik eğitim tamamlandıktan sonra milli eğitim müdürlüğü tarafından hazırlanan sınava girilmektedir. Sınav sonunda başarılı olabilmek için en az 70 puan almak gerekmektedir, sınav çoktan seçmeli 40 sorudan oluşmaktadır. Ody belgesini sınavsız bir şekilde almakta mümkündür, bunun için 25/02/2006 tarihinden önce bir taşımacılık firmasında 3 yıl boyunca yöneticilik yapmış olmanız gerekmektedir.

Ody Belgesi Fiyatları

Ody belgesi fiyatları alınan ders saatine göre hesaplanmaktadır, ortalama 20 ila 30 lira arasında olan saat ücretleri kurs sonunda aldığınız ders saatleri ile çarpılmaktadır ve ücret bu şekilde belirlenmektedir.

Src Belgesi

Src belgesi yolcu ve yük taşımacılığı yapan kişilerin mutlaka alması gereken belgelerden biridir. Src belgesi ehliyeti olan ve sınava girmek için gereken tüm şartları yerine getiren kişilere 3’er aylık dönemler şekilde yapılan sınavlar sonucu verilmektedir. Src belgesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilmektedir.

K Belgesi

K belgesi K1, K2 ve K3 şeklinde üç farklı sınıfa ayrılmaktadır ve kullanılan araca göre verilmektedir. Kamyon ve kamyonet gibi araçları ticari amaçla kullanmak isteyen kişilerin mutlaka alması gereken bir belgedir. K belgesi şirket adına ya da kişi adına alınabilmektedir.

Üdy Belgesi

Üdy, üst düzey yönetici belgesi demektir. Üdy belgesi yalnızca ticari amaçla yolcu ve yük taşımacılığı yapan firmaların alması gerekmektedir. Üdy belgesi almanın en önemli şartı ise lise mezuniyetidir. En az 19 yaşında olmak gerekmektedir. Üdy belgesi almak için bir kursa gitmeniz ve kurs sonunda yapılan sınavdan en az 70 almanız gerekmektedir, kurs devamlılığı da oldukça önemlidir derslerin yüzde 80’ine katılmanız gerekmektedir.