Dikkat Düzeyi Testi

İnsanlar dikkat eksikliği ve düzeyi hakkında yeterli bilgi sahibi değildir. Aileler çoğu zaman çocuklarının unutkanlıklarını tembelliklerinden kaynaklandığını düşünerek üzerine düşmez. Ancak bu dikkat düzeyindeki eksikliklerden kaynaklanan problemlerdir. Öğrenciler dikkatini derse verememektedir. Bazı öğrenciler ders esnasında hayal kurabilir farklı konuları düşünebilirler. Dikkat yetersizliğini tespit edebilmek için duyular kontrol edilmelidir. Böyle durumlarda dikkat eksikliğinin belirlenmesi için çocukların, dikkat düzeyi testine tabi tutulmalıdır.

Dikkat eksikliği olanlar konunun yarattığı sıkıntıları sürekli yaşamaktadır. Dikkat eksikliği belirtilerini genellikle sınavlarda göstermektedir. Öğrencilerin rahatlıkla yapabilecekleri soruları dikkat yetersizliğinden kaynaklanarak yapamadıkları görülmektedir. Bu problemler başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bunun için dikkat düzeyi testini öncelikle internetteki bu konuda hizmet veren yerlerden temin edip çocuklarınıza çözdürebilirsiniz.
 

Dikkat her alanda vardır. Yapılan her iş dikkat gerektirir. Dikkat eksikliğinin minimuma indirilebilmesi için beyinin dinç olması gerekir. Bunun için düzgün beslenmek gerekmektedir. Dikkat eksikliğine neden olabilecek en önemli etkenler alkol ve sigaradır. Bu faktörlerden uzak durmak gerekir. Öğrencilerin sınavda dikkat yetersizliği olabilir, şoförün trafikte dikkat eksikliği olabilir. Aileler çocuklarını dikkat yetersizliği okullarına gönderebilirler. Dikkat testinde göz esas alınır.

Önce küçük nesnelerin ya da geometrik şekillerin ne kadar seçilebildiği test edilebilir. İnsanlara öğüt verilerek dikkat eksikliği problemi düzeltilmez. Ancak tedavi yöntemiyle insanlara yardım edilebilir. Ayrıca yaş ilerledikçe beyin yorulur. Genç yaşlarda beyin damarında tıkanmalara yol açabilecek faktörlerden uzak durulmalıdır. Spor ve yeterli uyku beyini etkiler ve dikkat eksikliği için yapılması gerekenler arasındadır. Eksikliğin algı alanında mı, içgüdüsel alanda mı olduğunun test ile saplanması gerekir. Araç kullananlar için de dikkat düzeyi testi yapılır.

Dikkat düzeyi testlerinde genellikle ne durumda olacağınıza yön verecek sonuçlar elde edilir. Sıklıkla sorulan sorular arasında; etraftaki seslerin dikkatinizi ne derece dağıtıyor olduğu, yapmanız gereken işleri unuttuğunuz konusundaki görüşünüz, randevularını sürekli unutma durumlarınız, hareketli olup olmadığınızı tespit etmek için sürekli yerinizde durup duramadığınızı tespit edecek sorular yer alır. Dikkat düzeyi testinde sorulabilecek sorulara kesinlikle katılıyorum, katılıyorum, kararsızım, katılmıyorum, kesinlikle katılmıyorum cevaplarından en uygun düşecek olanı işaretlenir.

Dikkat düzeyi testi sadece çocuklara ya da öğrencilere uygulanmaz. Araç sürücüleri de bu teste tabi tutulmaktadır. Trafikte dikkat eksikliğinden kaynaklanan kazaların sayısı oldukça sık görülmektedir. Dikkat eksikliğinden kaynaklanan trafik kazaları can ve mal kaybına sebep olmaktadır. Psikoteknik değerlendirme raporu alacak almak isteyen şoförlere yönelik, seçici dikkat düzeyi ölçülmektedir. Sürücünün uzun yollarda ne kadar dikkatli olduğuna dair, dikkat ve konsantrasyon kaybına uğrayacağı durumları esas alan bir test yapılır. Bu test trafikte can ve mal kayıplarının önlenmesi için faydalı bir testtir.

Dikkat eksikliği az olanlara ilaç önerisinde bulunulmaz. Spor ya da farklı aktiviteler önerilir. Ancak dikkat eksikliği hat safhaya ulaşanlara genellikle ilaç önerilmektedir.  


Benzer İçerik

Takistostopik Trafik Algı Testi
Takistostopik Trafik Algı Testi

Takistostopik Trafik Algı Testi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca, can ve mal güvenliği yönünden; karayollarında trafik düzeninin sağlanm…

Dikkat Düzeyi Testi
Dikkat Düzeyi Testi

Dikkat Düzeyi Testi İnsanlar dikkat eksikliği ve düzeyi hakkında yeterli bilgi sahibi değildir. Aileler çoğu zaman çocuklarının unutkanlıklarını tembe…

Görsel Süreklilik Testi
Görsel Süreklilik Testi

Görsel Süreklilik Testi Görsel süreklilik testi aslında bir psikoteknik testidir.Görsel süreklilik testinin amacı bir bireyin bir işteki görsel algıla…