İlk Yardım

Src derslerindeki en önemli ders konularından biri de ilkyardım dersidir. Bu ders Src 1, Src 2, Src 3 ve Src 4 belgesi eğitimlerinde 3 ders olarak verilir. Katılım zorunludur ve her sürücünün bilmesi gereken konular hakkında öğretici bilgiler verilmektedir. Kaza durumunda olay yerinde tıbbi araç gereç kullanılmadan ve ilaçsız yapılan bir müdahele olan ilkyardım iyi öğrenildiği takdirde ölümcül kazalarda hastanın kurtulmasına yardım eden en önemli aşamadır. İlkyardımın amacı derslerde de görüleceği üzere, yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak, kazaya uğrayan hasta / yaralının durumunun daha da kötüleşmesini önlemek, iyileşmeyi kolaylaştırmaktır. İlkyardım dersinde sınavda ortalama en az 3 ya da en fazla 5 soru çıkar.

Trafik ve ilkyardım dersinin en önemli amacı; sürücüleri yaya ve yolcu olarak uymaları gereken kuralların kazandırılması ve güvenlik olgusunun yaşamlarında etmesinin sağlanmasıdır. Bu ders işlenirken olabildiğince görsel, açık ve anlaşılır olmalıdır. İlkyardım kazaya uğrayan kişileri bir sağlık kuruluşuna ulaştırıncaya kadar yapılan yardımdır. Eğitimlerde kapsamlı bir şekilde anlatılan konular sayesinde sürücüler bilgilendirilir ve bilinçlendirilir. Bu ders sayesinde ecza dolabında bulunan araç gereçler tanıtılır ve nasıl kullanılmaları gerektiği öğretilir.

Kaza durumunda en yakın kişiye haber verilmesi gerektiği, basit yaralanmalarda yapılacak olan davranışlar ve pratik yöntemler anlatılır. Burun kanamalarında nasıl bir ilkyardım müdahelesi yapılması gerektiği üzerinde durulur. Hafif yanıklarda uygulanması gereken tedavi yöntemleri anlatılır. İlkyardımın anlamı ve amacının üzerinde durulur. Kaza ve felaket durumlarında alınması gereken tedbirler ve yöntemler anlatılır. Karayolu üzerinde hareket eden ve en az bir aracın karıştığı, ölüm, yaralanma veya hasarla sonuçlanan kazalar olan trafik kazalarında hayat kurtaran yöntemler açıklanır ve kurtarma bilinci aşılanır.

Trafik kazalarının en büyük nedeni trafik kurallarına uymamak ve dikkatsizliktir. İlkyardım dersi sayesinde trafik kazalarında meydana gelen ölüm riski tehlikesini yapılacak basit ama etkili tekniklerle en aza indirebilmek ve en yakın sağlık kuruluşuna gidene kadar yaralının rahat etmesini sağlayabilmektir. Bu da derslerin çok dikkatli dinlenilmesine ve kurs boyunca ilkyardım derslerine devam etme disiplinini gösterilmesine bağlıdır. İlkyardım uygulamasının amacı tedavi değildir. Bu kesinlikle unutulmaması gereken b ir maddedir. Tedaviyi ancak sağlıkla ilgili kurumlarda eğitim gören görevliler verebilir.

İlkyardımın amacı hayat kurtarmak, durumu kontrol altına almak, kötüye gidişatı önlemek ya da hastanın sağlığını stabilize etmeye çalışmaktır. Bütün sürücüler olabilecek meydana gelebilecek bu ani kazalara müdahele edebilecek kişiler oldukları için ilkyardım bilgisine sahip olmalıdırlar. Kursiyerin alacağı derslerde öncelikle ilkyardımın ilkeleri anlatılır. Daha sonra ilkyardımın hedefleri üzerinde madde madde durulur ve ilkyardımın aşamaları anlatılır. İlkyardım çantası tanıtılır ve içinde olması gerekenler ve Emniyet Genel Müdürlüğünce alına n karar sonrası içinden çıkarılan sağlık ürünleri detaylı bir şekilde gösterilir ve anlatılır.  


Benzer İçerik

İlk Yardım
İlk Yardım

İlk Yardım Src derslerindeki en önemli ders konularından biri de ilkyardım dersidir. Bu ders Src 1, Src 2, Src 3 ve Src 4 belgesi eğitimlerinde 3 ders…