DAVRANIŞ PSİKOLOJİSİ

Psikoloji bilimi, insan davranışları ve zihinsel süreçleri ile birlikte bunların altında yatan nedenleri inceleyen ve araştıran bir bilim dalıdır. Davranış; psikolojik anlamda, canlıların dış dünyaya karşı gösterdikleri her türlü bilişsel, duyusal ve psikomotor tepkilerin genel adıdır. Bu genel tanımlardan yola çıkarak, davranış psikolojisini, insanların dış dünyada yaşadıkları olaylara karşı verdikleri ruhsal tepkiler olarak tanımlayabiliriz. 
 

SRC Eğitimlerinde Davranış Psikolojisinin Amaçları
 

İlk olarak, sürücülerin bu dersle birlikte trafikteki yoğun stresle baş ederek yolculuklarına rahat bir şekilde devam ettirmelerini sağlamaktır. Bu dersle sürücü, trafikte kendini tanıma fırsatı bulur ve nasıl davranması gerektiği üzerine düşünür. Sürücü trafik kazalarına neden olabilecek davranışları bilir ve ona göre davranır. Trafiğe uygun ve uyumlu davranışlar sergileyerek trafik akışını kolaylaştırır. Bu da diğer şoförlerin stresini azaltır. Sürücü davranış psikolojisi dersi ile diğer sürücüler ile daha sağlıklı ve etkili iletişim kurmayı öğrenir. Bu sayede sorunlarını daha kolay halleder ve stres yapmadan yolculuğuna devam eder. En önemlisi, sürücüler bu ders ile trafik psikolojisini öğrenirler.
 

Trafik Psikolojisi
 

Hepimiz biliyoruz ki yoğun geçen bir günün ardından bir türlü bitmek bilmeyen trafik bizi olumsuz etkilemektedir. Trafik, özellikle uzun süre araç kullanmak zorunda kalan sürücüler için en büyük yorgunluk sebebidir. İşte bu sebeplerden dolayı insanların trafikteki davranışlarını anlamak için bu ders oluşturulmuştur. Dersin amacı size trafik stresini anlatarak nasıl davranmanız gerektiğini açıklamaktır. Trafik kazalarını önlemek veya azaltmak bu dersin başka bir amacıdır. İnsanların kendi aralarında sağlıklı iletişim kurabilmeleri sonucunda trafiğin olumsuz sonuçları da azalır. Sağlıklı iletişim kuramadığımız her birey bizim için birer stres makinesi gibidir. Trafikte sürekli çalınan kornalar, arabaların sesleri, arabaların egzozlarından gelen sesler ve araçların yoğunluğu sebebiyle trafikteki stress giderek artmaktadır. Bizim bu stres seviyesini azaltarak kontrollü bir şekilde aracımızı kullanabilmemiz bu dersin en önemli amacıdır. 
 

Dersin Amaçları
 

Sosyal hayatta olduğu gibi trafikte de sürekli bir iletişimin içerisindeyiz. Trafiğin yoğun olması nedeniyle sinirlerimiz bozulabilir. Bazen bir korna sesine bile sinir olabiliriz. Yaşadığımız bu olumsuz davranışlar ile o an ki ruh halimiz bozulabilir ve buna hükmedemeyebiliriz. Bu stres bizim için kötü sonuçlar doğurabilir. Bu gibi durumlarda sakin olmalıyız. Trafik canavarı olmamak için bu dersi iyi anlayarak trafikteki davranışlarımızda daha dikkatli olmalıyız. Sonuçta bir kaza çok kötü sonuçlar doğurabilir. Bu ders bize trafikte yaşadığımız veya yaşayabileceğimiz sorunlarla baş etmemizi öğretir. Trafik kazaların azaltılması ve olumsuz sonuçlar doğurmaması en önce öğrenilmesi gerekli bir derstir. Uzun süre araç kullanan sürücülerin daha sıklıkla yaşadığı bu sorunlarla baş edebilmesi için bu dersin içeriğini iyi anlayarak yola çıkması gerekir. Trafik canavarı olmamak için kendi psikolojinizi tanıyarak, trafikte nasıl davranacağınızı öğrenmelisiniz.