D Türü Yetki Belgeleri


Eğitimler & Hizmetler

D TÜRÜ YETKİ BELGESİ

D türü yetki belgesi otobüsle tarifesiz ve tarifeli yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacak veya kendi personeli için taşımacılık yapacak kişi ya da firmaların alması gereken belgedir. D belgesi kendi içinde 4 farklı türe ayrılmaktadır.D yetki belgesi türlerinden olan D1 yetki belgesi ticari ve tarifeli olarak taşımacılık yapacak kişilere verilmektedir. D2 yetki belgesi ticari ve tarifesiz olarak taşımacılık yapacak kişilere verilmektedir. D3 yetki belgesi sadece kendi personeli için taşımacılık yapacak kişilere verilmektedir. D4 yetki belgesi ticari olarak tarifeli ve tarifesiz şehirlerarası taşımacılık yapacak kişilere verilmektedir. D1 yetki belgesi için şoför dahil en az 25 koltuk kapasitesi bulunmalıdır. D2 ve D4 yeki belgeleri için ticari otobüsler kaydedilir. D3 yetki belgesi için yaş şartı aranmadan ticari ya da hususi otobüsler kaydedilir. D4 yetki belgesi için en fazla 10 adet otobüs kaydedilir ve sadece yetki sahibi kişinin merkez adresinin plakasına sahip taşıtlar kaydedilir.

Ody Belgesi

Ody belgesi orta düzey yöneticilik belgesi anlamına gelmektedir. Karayolu üzerinde yolcu ve yük taşımacılığı yapacak firmaların mutlaka alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Ody belgesi almak için bir kursa gidilmelidir ve kursun sonunda yapılacak olan sınavdan en az 70 puan alınması gerekmektedir. Ody belgesi bir kişi tarafından alınır ancak geçerliliği sigortasının yatırıldığı firmaya aittir.

Üdy Belgesi

Üdy üst düzey yönetici belgesi demektir ve ticari amaçla yolcu ve yük taşımacılığı yapacak firmalarda yetkili kişilerin mutlaka alması gereken bir belgedir. Üdy belgesi almak için en az lise mezunu olmak, 18 yaşından büyük olmak ve sabıka kaydının bulunmaması gerekmektedir. Belgeyi almak için bir kursa gidilmeli ve kursun sonunda yapılan sınavdan en az 70 puan almak gerekmektedir.

Src Belgesi

Src belgesi ticari amaçla yük taşımacılığı ve yolcu taşımacılığı yapan kişilerin kesinlikle alması gereken bir belgedir. Src belgesi almak için ehliyeti olan ve sınava girmek için gerekli olan şartları yerine getiren kişiler Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan 3’er dönemlik sınavlara girmeli ve bu sınavlardan en az 60 puan almalıdır. Src belgesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilmektedir.