B Türü Yetki Belgeleri


Eğitimler & Hizmetler

B TÜRÜ YETKİ BELGELERİ

B türü yetki belgesi otobüsle uluslararası ya da yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacak firma ve kişilere verilen bir belgedir. B belgesi kendi içinde üç farklı türe ayrılmaktadır. B türü yetki belgeleri ; B1 yetki belgesi tarifeli olarak uluslararası veya yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacak firma ve kişilere verilmektedir. B2 yetki belgesi tarifesiz olarak yurtiçi ve uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak kişilere verilmektedir. B3 yetki belgesi sadece kendi personelini taşımak amacıyla yurtiçi ve uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak ve ticari amaçla taşımacılık yapmayacak kişilere verilmektedir. B1 yetki belgesi almak için ticari olarak kayıtlı en az 150 adet koltuk kapasitesi ve 100.000 TL sermaye gerekmektedir. B2 yetki belgesi almak için ticari olarak kayıtlı en az 90 koltuk kapasitesi ve 50.000 TL sermaye gerekmektedir. B3 yetki belgesi almak için ticari olarak kayıtlı en az 1 tane otobüs olması gerekmektedir.

Psikoteknik

Psikoteknik bireylerin çalışma saatine, çalışma durumuna, çalışma ortamına sağladığı uyuma, çalışma saatlerinde ne kadar verimli olabildiğine kapsamlı olarak bakılan bir araştırma tekniğidir. Psikoteknik raporu sağlık bakanlığı denetimindeki kurumlar tarafından verilmektedir. Psikoteknik testi bir psikolog eşlinde yapılan ve 1 saat süren bir testtir. Uzun süreli araç kullanacak olan kişilerden istenmektedir ve Psikoteknik raporu kişinin bedensel ve ruhsal olarak sürücülük yapabileceğini test etmek için yapılmaktadır.

Src Belgesi

Src belgesi yolcu ve yük taşımacılığı yapan kişilerin mutlaka alması gereken belgelerden biridir. Src belgesi ehliyeti olan ve sınava girmek için gereken tüm şartları yerine getiren kişilere 3’er aylık dönemler şekilde yapılan sınavlar sonucu verilmektedir. Src belgesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilmektedir.

D Belgesi

D yetki belgesi otobüsle tarifesiz ve tarifeli yurtiçi yolcu taşımacılığı ya da kendi personeli için taşımacılık yapacak firmalara ve kişilere verilen bir belge türüdür. D Belgesi denildiğinde 4 farklı türü bulunmaktadır. D1 yetki belgesi ticari ve tarifeli taşımacılık yapacaklara verilir. D2 yetki belgesi ticari ve tarifesiz taşımacılık yapacaklara verilir. D3 yetki belgesi hususi taşımacılık yani kendi personelini taşıyacak kişilere verilir. D4 yetki belgesi ticari amaçla tarifeli ve tarifesiz şehirlerarası taşımacılık yapacak olanlara verilir.