A Türü Yetki Belgeleri


Eğitimler & Hizmetler

A TÜRÜ YETKİ BELGELERİ

A yetki belgeleri ticari amaçla otomobille yolcu taşımacılığı yapacak olan kişi ya da firmalara verilen belgelerdir. A belgesi taşımanın türüne göre iki farklı türe ayrılmaktadır. Bunlar; A1 yetki belgesi, yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacak kişilere verilmektedir ve A2 yetki belgesi uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak kişilere verilmektedir. İki A belge türünü de alabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. A1 yetki belgesini almak için başvuran kişi ya da firmanın en az 4 ticari olarak kayıtlı aracı ve 20.000 TL sermayesi bulunmalıdır, A2 yetki belgesi için başvuranların ise en az 5 ticari olarak kayıtlı aracı ve 40.000 TL sermayesi olmalıdır. İki A belgesi türüne başvuranların da dış hava şartlarına karşı korunmuş ve en az 4 yolcunun rahatlıkla sığabileceği alanı bulunması gerekmektedir. Bu iki belge için başvuranların 2 araçlık park yeri bulunmalıdır.

B Yetki Belgesi

B türü yetki belgeleri otobüs ile yurtiçi ve uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak kişi ya da firmaların alması gereken belgedir. Üç farklı türe sahiptir. B1 yetki belgesi tarifeli olarak yolcu taşıyacak kişilere verilmektedir. B2 yetki belgesi tarifesiz olarak yolcu taşıyacak kişilere verilmektedir. B3 yetki belgesi ise sadece kendi personelini taşıyan ve ticari amaçla yolcu taşımayacak olan kişilere verilmektedir.

D Yetki Belgesi

D türü yetki belgeleri otobüsle tarifesiz ve tarifeli yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacak veya kendi personeli için taşımacılık yapacak kişilerin mutlaka alması gereken bir belgedir. 4 farklı türü bulunmaktadır. D1 yetki belgesi ticari ve tarifeli taşımacılık yapacaklara verilir. D2 yetki belgesi ticari ve tarifesiz taşımacılık yapacaklara verilir. D3 yetki belgesi hususi taşımacılık yani kendi personelini taşıyacak kişilere verilir. D4 yetki belgesi ticari amaçla tarifeli ve tarifesiz şehirlerarası taşımacılık yapacak olanlara verilir.

Src Belgesi

Src belgesi ehliyeti olan ve ticari amaçla yolcu ve yük taşımacılığı yapacak kişilerin alması gereken belgedir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilmektedir. Src belgesi almak için Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan 3’er dönemlik sınavlara girilmeli ve sınavdan en az 60 puan alınmalıdır. Ehliyeti olan ve sınavlara girmek için gerekli şartları yerine getiren kişiler Src belgesi almak için başvurabilir.